Pegasus uçağı İstanbul’da pistten çıktı, üç kişi öldü ve 179 yaralandı

Pegasus uçağı İstanbul’da pistten çıktı, üç kişi öldü ve 179 yaralandı

6 Şubat 2020 0 Yazar: Aykut

Doğuda Van ilindeki gazetecilere konuşan Koca, kazadan sonra hastanede üç kişinin öldüğünü, uçaktaki 183 yolcu ve mürettebattan 179’unun yaralandığını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'un Sabiha Gökçen havaalanına uçan bir Pegasus Havayolları uçağının ıslak pistin sonundan kaydığını ve Çarşamba günü iniş yaptıktan sonra üç kişinin öldüğünü ve 179 kişinin de yaralandığını söyledi. Doğudaki Van ilindeki gazetecilere konuşan Koca, kazadan sonra hastanede üç kişinin öldüğünü, uçaktaki 183 yolcu ve mürettebattan 179'unun yaralandığını söyledi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya daha önce uçağın İzmir'in batı ilinden 177 yolcu ve altı mürettebat taşıdığını söyledi. Yaralıların bölgedeki 18 hastanede tedavi edildiğini söyledi. Havaalanındaki gazetecilere verdiği demeçte, "Kötü hava koşulları nedeniyle uçak piste dayanamadı ve yaklaşık 50-60 metre savruldu." Bir Boeing 737-86J olan uçak, Yerlikaya'nın söylediği şeyden sonra üç parçaya ayrıldı ve ıslak pistin sonunda yaklaşık 30 ila 40 metrelik bir düşüş oldu. Görüntüleri uçağın inişini ve pistten yüksek bir hızda devam ettiğini gösterdi.
Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, Sabiha Gökçen'e inmeyi bekleyen uçuşların İstanbul Havalimanı'na yönlendirildiğini söyledi. Pegasus yaptığı açıklamada, uçağın pistten çıktığını ve yolcuların tahliye edildiğini söyledi. Şirket sözcüsü daha fazla bilgi vermedi. Broadcaster NTV, önceki iki uçuşun rüzgar nedeniyle havaya uçmasına rağmen uçağın şiddetli kuyruk rüzgarlarına inmeye çalıştığını söyledi.


Televizyon görüntüleri uçağın gövdesinin yanı sıra kuyruğa yakın bir bölümünün kırıldığını gösterdi. Uçak pistin yanında bir çim yamaya oturtuldukça yolcular yönlendiriliyordu. Onlarca acil durum müdahale personeli yolcuları uçaktan çıkardı ve sedyelere götürdü. Daha önceki görüntülerde, devlet medyasının itfaiyeciler tarafından söndürüldüğünü söylediği uçağın dış kısmının yanmaya başlamış olduğu görülüyordu. Türk Hava Yolları, Sabiha Gökçen'e gün içinde ve dışına tüm uçuşunu iptal ettiğini söyledi.