Apple JPEG’e elveda diyor…

Apple JPEG’e elveda diyor…

10 Temmuz 2017 0 Yazar: Aykut

ORTALIK FENA KARIŞACAK gibi:
JPEG’e veda, HEIF’e merhaba!
Dijital fotoğraf makinelerinde ve telefonlarda en çok kullanılan sıkıştırılmış dosya formatı olan jpeg’in tahtı sallanıyor. Apple yeni geliştirdiği heif formatıyla jpeg’e elveda diyor. Apple iOS 11’le birlikte fotoğraf dosyalarını jpeg yerine heif formatında depolayacak. Heif’le sıkıştırılan fotoğraflar jpeg dosyalarının yarısı kadar yer kaplayacak. Apple bu şekilde iPhone ve iPad cihazlarının fotoğraf kapasitesini artırmayı amaçlıyor. Eylül ayından itibaren Apple cihazlarının heif formatına geçmesi bekleniyor. Apple’ın yeni dosya formatı fotoğrafla sınırlı değil. Heif’le birlikte MacOs ve iOS cihazlarına yeni yeni Hevc video formatı geliyor.
HEİF NEDİR?
HEIF Apple’ın JPEG’in halefi olarak kullandığı yeni fotoğraf formatı. Yüksek Verimli Görüntü Dosyası (High Efficiency Image Format) anlamına geliyor. Bugüne kadar video dosya formatlarını geliştiren MPEG (Hareketli Görüntü Uzmanları Birliği) tarafından oluşturulmuş bir standart. HEIF yine MPEF tarafından geliştirilen H.265 olarak da bilinen HEVC video formatının hareketsiz görüntü versiyonu. HEIF fotoğrafları HEVC video formatının görüntü araçlarını kullanarak depolayacak. HEIF JPEG’ten farklı olarak tek bir resmin yanı sıra bir dizi görüntünün de kaydedilmesine olanak sağlayacak. Bu da canlı fotoğraf özelliği sağlayarak GIF’e alternatif oluşturuyor. HEIF’in getirdiği başka bir yenilik ise JPEG’e göre yarı yarıya boyut farkı olması ve böylece iki katı daha fazla fotoğraf depolama imkanı sunması. Bugün 128 GB hafızaya sahip iPhone7 12 megapixellik yaklaşık 50 bin fotoğraf depolayabiliyor. Apple HEIF’le birlikte bu kapasiteyi 100 bine çıkararak aynı zamanda video ve uygulamalar için yer açmayı planlıyor.
FOTOĞRAF DÜNYASI KARIŞACAK
Apple HEIF ve HEVC formatlarını kullanmaya hazırlanırken Google bir süredir alternatif görüntü sıkıştırma modu olarak WebP’ye yatırım yapıyor ve bu formatı Android ve Chrome platformlarda kullanıyor. Peki iki teknoloji devinin farklı formatları kullanması ve fotoğraf dosyalarının yeni üyesi HEIF’in gelişiyle bundan sonra ne olacak? Fotoğraf çekildikten sonra sosyal medyada paylaşımı, mail olarak gönderilmesi, bilgisayarda saklanması ve düzenlenmesi nasıl olacak? Şu an bir JPEG dünyasında yaşıyoruz. Buna uyum sağlamak için iOS olmayan cihazlarla fotoğraf paylaşırken ya da HEIF’i desteklemeyen uygulamalara görüntü aktarırken dosya formatı değiştirilecek. HEIF yaygınlaşana kadar fotoğraflar dışa aktarılırken JPEG’e dönüştürülecek. Sürecin nasıl işleyeceği pek de kestirilemiyor. Zira Google’nın Apple’ın hamlesine nasıl bir tepki vereceği bilinmiyor. Yerli WebP’yi Android’e ekleyerek HEIF’le savaşacak mı yoksa HEIF’le uzlaşacak mı belli değil. Ayrıca fotoğraf odaklı olan Facebook ekosisteminde (Facebook, Whatsapp, Instagram) de neler olacağı muamma. Photoshop ve Lightroom gibi Adobe fotoğraf düzenleme programlarına ne zaman HEIF’in ekleneceği de belli değil. Fotoğraf dünyasında bir süre işler karışacak gibi görünüyor.